Psycholog, psychoterapeuta w Krakowie

Konsultacje z psychologiem i psychoterapia w Krakowie - na czym polegają i jaka jest cena psychoterapii w Krakowie?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii jest dla wielu osób trudnym wyzwaniem. Niektórzy pacjenci obawiają się ceny psychoterapii w Krakowie, inni samej rozmowy z początkowo obcą osobą na temat swoich problemów czy przeżywanych dramatów wewnętrznych. Warto jednak przełamać się i skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty, który potrafi szybko nawiązać kontakt z pacjentem i rozpocząć właściwą pracę nad jego problemami.

O psychoterapii

Spotkania z psychoterapeutą, zwane sesjami, są inne na początku terapii, a inne w późniejszym etapie. Pierwsze 1 - 3 sesje mają głównie charakter konsultacyjny i służą określeniu problemu i zebraniu szczegółowych informacji składających się na jego kontekst.
Następnie, jeśli obydwie strony (terapeuta i pacjent) decydują się na współpracę, rozpoczynają się sesje psychoterapeutyczne, na których odbywa się właściwa praca nad problematyką pacjenta. Wszystkie sesje mają charakter poufny, ze strony psychoterapeuty zapewniona jest pełna dyskrecja.

Jak wygląda sesja konsultacyjna

Podczas początkowych sesji konsultacyjnych dobry psycholog zadaje pytania dotyczące motywacji, objawów, aktualnej sytuacji, historii życia, historii leczenia oraz oczekiwań i celów pacjenta.

Na tym etapie, jeśli uzna za konieczne, może poprosić pacjenta o dodatkową konsultację u lekarza psychiatry.

Na koniec etapu konsultacyjnego (ok. 3 pierwsze sesje) psychoterapeuta przedstawia swoją propozycję psychoterapii lub może uznać, że skuteczniej będzie zwrócić się do innego specjalisty, oferującego inne metody leczenia.

Jakie są cechy dobrej psychoterapii?

Sesje psychoterapeutyczne odbywają się regularnie, zazwyczaj 1 raz w tygodniu (w uzasadnionych przypadkach częściej), w stałych terminach, sesja trwa około 45-50 minut. Dobra psychoterapia polega na mówieniu. Na mówieniu głównie o sprawach i rzeczach trudnych, na rozmawianiu o uczuciach z nimi związanych. Treścią sesji są zazwyczaj sprawy aktualne oraz przeszłe doświadczenia; analizowane są różne relacje tworzone przez pacjenta, w tym również relacja terapeutyczna.

Mówi głównie pacjent. Psychoterapeuta słucha, towarzyszy w trudnych emocjach, pokazuje obiektywnie to, na co pacjent patrzy subiektywnie, pokazuje wspólne części funkcjonowania aktualnego i przeszłego, zwraca uwagę na wybieranie konstruktywnych i niekonstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami, szuka nieuświadomionych motywów i konfliktów pacjenta, składających się na jego problemy.

Na podstawie tego pacjent samodzielnie podejmuje decyzję czy jest gotowy na wprowadzenie zmian w swoim życiu, czy i w jakim stopniu zamierza zastąpić stare rozwiązania nowymi. W dobrej psychoterapii prowadzący nie ocenia wyborów pacjenta ani nie daje rad.

Efekty i cena psychoterapii w Krakowie

Część osób rozważających podjęcie psychoterapii obawia się kosztów, jakie łączą się z dłuższą terapią. Psychoterapeuta na początku leczenia nie jest w stanie dokładnie określić, ile wizyt będzie potrzebował pacjent, żeby uzyskać trwałą poprawę. Dużo zależy bowiem od rodzaju problemów z jakimi się boryka oraz od własnej pracy nad sobą, jaką wykona podczas procesu psychoterapii.

Zastanawiając się nad rozpoczęciem psychoterapii w Krakowie, warto uświadomić sobie, że cena psychoterapii to inwestycja we własny rozwój, który skutecznie ugruntowany podczas pracy z psychoterapeutą, ma szansę zaowocować trwałą zmianą w samopoczuciu, poprawą samooceny, umiejętnością tworzenia lepszych, bardziej satysfakcjonujących relacji i bliskich związków z ludźmi, lepszym funkcjonowaniem w życiu. Zmiana jako efekt dobrej psychoterapii ma szansę być trwała, w przeciwieństwie do chwilowej poprawy nastroju, będącej efektem np. kupowania sobie kolejnej, mniej lub bardziej kosztownej, rzeczy czy usługi.

Jeśli rozważasz podjęcie dobrej psychoterapii w Krakowie, sprawdź cenę sesji i umów się na konsultację wstępną.

© 2016 by Grafit Studio | Mapa strony