Psycholog, psychoterapeuta w Krakowie

Terapia uzależnień w Krakowie

  • Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim piciem, braniem, graniem, itp….
  • Jeśli picie, branie, granie, itp. powoduje szkody w Twoim życiu
    (zdrowotne, emocjonalne, zawodowe)…
  • Jeśli przez picie, branie, granie, itp. tracisz cenne dla Ciebie relacje,
    gubisz priorytety i wartości…
  • Jeśli podejmujesz próby utrzymywania abstynencji, które okazują się nieskuteczne…

to prawdopodobnie masz problem z uzależnieniem.

Uzależnienie nieleczone będzie się pogłębiało. Jeśli do tej pory samodzielnie nie udało Ci się rozwiązać problemu, to prawdopodobnie potrzebujesz pomocy. Im szybciej znajdziesz i zdecydujesz się skorzystać z pomocy profesjonalnej, tym mniej kolejnych szkód pojawi się w Twoim życiu.

Na uzależnienie nie ma lekarstwa w formie pigułki, którą zażyjesz i która sprawi, że problem sam zniknie, ponieważ uzależniony jest umysł. Możesz albo dalej brnąć w destrukcję nałogu albo próbować wyzwolić się z kręgu automatycznego powtarzania tych samych błędów.

Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty uzależnień

Jeżeli masz w sobie gotowość na zmianę, potrzebna Ci będzie silna i długotrwała motywacja własna oraz pomoc dobrego psychoterapeuty, terapeuty uzależnień – w Krakowie jest spory wybór w tym zakresie.

Profesjonalny, dobry terapeuta uzależnień może ale nie musi mieć tytuł psychologa, ważne, aby był starannie wykształcony w tym zakresie i potrafił nawiązać z pacjentem dobry kontakt. Dobry terapeuta uzależnień sam nie musi być uzależniony, żeby skutecznie Ci pomagać – to stara koncepcja, coraz rzadziej stosowana.

Jakie są najważniejsze cele psychoterapii uzależnień

Celem psychoterapii uzależnień jest trzeźwienie, szeroko rozumiane jako po pierwsze: umiejętność utrzymywania abstynencji oraz po drugie: jako wprowadzenie takich zmian w wiele dziedzin swojego życia i funkcjonowania, które sprawią, że pacjent będzie w stanie prowadzić autentycznie satysfakcjonujące życie, bez sięgania po substancję psychoaktywną lub nałogowe czynności.

O ile pierwszy cel, przy dużym samozaparciu, niektórzy są w stanie osiągnąć samodzielnie, o tyle cel drugi jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i do jego osiągnięcia potrzebujesz pomocy drugiego człowieka - najlepiej dobrego terapeuty uzależnień. Pokaże Ci on obiektywnie to, na co patrzysz subiektywnie, przekaże informacje na temat radzenia sobie ze zjawiskiem głodu, np. alkoholowego, przymusu grania, itp. W dobrej terapii uzależnień wcześniej czy później musi znaleźć się również miejsce na naukę sprawniejszego odczytywania i konstruktywnego wyrażania Twoich trudnych emocji, które najczęściej prowadzą do złamania abstynencji, zapicia czy nawrotu choroby.

Jak przebiega terapia uzależnień?

Dobra terapia uzależnień w Krakowie trwa ok. 2 - 3 lata. To czas niezbędnie potrzebny na osiągnięcie i ugruntowanie zmian na polu trzeźwienia uzależnionego umysłu. Jeśli Twoje uzależnienie jest w bardzo zaawansowanej fazie, czasem na początku trzeba zacząć od intensywnej terapii - na oddziale dziennym lub oddziale stacjonarnym. Taki intensywny początek trwa ok. 2 - 3 miesiące i bezwzględnie wymaga kontynuacji w formie ambulatoryjnej - w gabinecie lub poradni. Brak takiej kontynuacji jest tożsamy z przerwaniem (a nie ukończeniem) leczenia i rokuje negatywnie.

Jeśli jesteś gotowa/y na zaangażowanie się w terapię uzależnienia w Krakowie, zapraszam na konsultację.

© 2016 by Grafit Studio | Mapa strony