Psychoterapia
Psychoterapia
- Jeśli masz poczucie, że zaczynasz radzić sobie w życiu gorzej niż zwykle,
- jeśli cierpisz z powodu uciążliwych, nawracających objawów psychicznych,
- jeśli coraz trudniej jest Ci radzić sobie z własnymi emocjami/uczuciami,
- jeśli jest Ci trudno budować i utrzymywać satysfakcjonujące relacje z ludźmi,
- jeśli masz poczucie utknięcia w impasie, z którego nie potrafisz wydostać się samodzielnie…
… to sygnał, że dotychczasowe utrwalone postawy i mechanizmy działania przestały Ci już wystarczać i żeby poprawić jakość swojego życia potrzebne jest wypracowanie nowych.
Nie jest to proste zadanie i często nie udaje się sprostać mu samodzielnie.
To moment, kiedy warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz i zwrócić się do dobrego psychologa,
dobrego psychoterapeuty (w Krakowie jest spory wybór specjalistycznych gabinetów)
i rozpocząć pracę nad sobą w ramach profesjonalnej psychoterapii.
O psychoterapii - ogólnie
Spotkania z psychoterapeutą (zwane sesjami) są inne na początku kontaktu a inne w późniejszym etapie psychoterapii. Pierwsze 1 – 3 sesje mają głównie charakter konsultacyjny i służą określeniu problemu i zebraniu przez psychoterapeutę szczegółowych informacji składających się na jego kontekst.


Następnie, jeśli obydwie strony (psychoterapeuta i pacjent) decydują się na współpracę, rozpoczynają się regularne sesje psychoterapeutyczne, na których odbywa się właściwa praca nad problematyką pacjenta.
Wszystkie sesje mają charakter poufny, ze strony psychoterapeuty zapewniona jest pełna dyskrecja, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa.
Psychoterapia to czas regularnej pracy nad sobą i swoim rozwojem osobistym.
Praca z psychoterapeutą, ma szansę zaowocować trwałą zmianą w samopoczuciu, poprawą samooceny, umiejętnością tworzenia lepszych, bardziej satysfakcjonujących relacji i bliskich związków z ludźmi, lepszym funkcjonowaniem w życiu.
Zmiana jako efekt dobrej psychoterapii ma szansę być trwała, w przeciwieństwie do chwilowej poprawy nastroju, będącej efektem np. kupowania sobie kolejnej, mniej lub bardziej kosztownej, rzeczy czy usługi.
Zmiana jako efekt dobrej psychoterapii ma szansę być trwała, w przeciwieństwie do chwilowej poprawy nastroju, będącej efektem np. kupowania sobie kolejnej, mniej lub bardziej kosztownej, rzeczy czy usługi.
Psychoterapeuta na początku leczenia nie jest w stanie dokładnie określić, ile wizyt będzie potrzebował pacjent, żeby uzyskać trwałą poprawę.
Dużo zależy bowiem od rodzaju problemów z jakimi się boryka oraz od własnej wglądowej pracy nad sobą, jaką wykona podczas procesu psychoterapii. Zwykle do osiągnięcia trwałych zmian w funkcjonowaniu osoby dorosłej, potrzebna jest psychoterapia długoterminowa.
kontakt